ZYGMUNT HAUPT — DRUGIE ROZDANIE

© Festiwal im. Zygmunta Haupta, fot. Bartłomiej Kiełtyka

Pod koniec września Zygmunt Haupt powrócił do Gorlic, a wraz z nim znakomita reprezentacja twórców krajowych i zagranicznych oraz publiczność, która odwiedziła Beskid Niski, by przez cztery dni uczestniczyć w prawdziwym święcie literatury.

Pierwsza edycja Festiwalu im. Zygmunta Haupta zakończyła się niewątpliwym sukcesem, jednak jego druga odsłona przez długi czas stała pod znakiem zapytania. Mimo braku finansowania ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego szczęśliwie udało się pozyskać środki na organizację nieco skromniejszej wersji wydarzenia i ponownie zaprosić do Gorlic miłośników twórczości patrona i literatury współczesnej. W tym miejscu składamy podziękowania Urzędowi Miejskiemu w Gorlicach, Instytutowi Goethego w Krakowie oraz Instytutowi Słowackiemu w Warszawie za wiarę w całe przedsięwzięcie oraz wsparcie finansowe.

Od 23 do 26 września gościnne przestrzenie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela oraz Gorlickiego Centrum Kultury odwiedziły tłumy czytelników — nie tylko mieszkańców Gorlic, lecz także gości z innych, nierzadko dalekich części kraju. Wśród nich liczną reprezentację stanowili pasjonaci twórczości Zygmunta Haupta, którzy po raz drugi dotarli na Festiwal, wiedzeni cyklem spotkań tematycznych poświęconych życiorysowi i pisarstwu patrona.

W tym roku do grona badaczy Haupta — prof. Aleksandra Madydy, dr. hab. Andrzeja Niewiadomskiego oraz dr. Pawła Panasa — dołączyła Barbara Krupa — Kuratorka Kolekcji Słowiańskiej i Wschodnioeuropejskiej na Uniwersytecie Stanforda, gdzie znajdują się archiwa Zygmunta Haupta. W wydarzeniu poświęconym przekładom tekstów pisarza na język niemiecki uczestniczyła redaktorka i wydawczyni Katharina Raabe oraz tłumaczka Esther Kinsky.

W programie znalazło się także kilkanaście spotkań autorskich, podczas których publiczności o swoich najnowszych — i nie tylko — książkach opowiedzieli autorzy prozy, reportażu, poezji i eseju. Na pytania prowadzących i publiczności odpowiadali: Michał Cichy, Urszula Honek, Magdalena Kicińska, Esther Kinsky, Maroš Krajňak, Andrzej Muszyński, Piotr Nesterowicz, Klara Nowakowska, Andrzej Stasiuk, Krzysztof Środa, Adam Wiedemann i Zofia Zaleska.

Na festiwalowych scenach wybrzmiała nie tylko literatura, ale również muzyka. Pierwszego dnia słuchacze zostali zabrani w świat klimatycznych dźwięków, a to za sprawą Kuby Jaworskiego, krakowskiego artysty występującego jako Gypsy and the Acid Queen. Z kolei zwieńczenie Festiwalu stanowił eksperyment filmowo-muzyczno-literacki, na który złożyły się projekcja filmu Tutaj autorstwa Kamila Gubały, Jakuba Ziołka i Piotra Bukowskiego oraz czytanie opowiadania Deszcz Zygmunta Haupta w interpretacji Andrzeja Stasiuka, któremu na gitarze akompaniował Piotr Bukowski.

Cztery intensywne dni pełne wrażeń, literackich inspiracji i przede wszystkim pamięci o Zygmuncie Haupcie — wyjątkowym pisarzu, przez lata niesłusznie pomijanym przez literaturoznawców i krytykę. Wierzymy, że takie przedsięwzięcia jak Festiwal czy wznowienie przez Wydawnictwo Czarne Baskijskiego diabła przyczynią się do tego, że proza autora Pierścienia z papieru zagości na półkach czytelników. Tym samym mamy nadzieję, że za rok znów spotkamy się w Beskidzie Niskim — z twórczością patrona, poetami, prozaikami, reporterami oraz oczywiście czytelnikami.

Fotorelację ze wszystkich festiwalowych wydarzeń można obejrzeć w zakładce GALERIA. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, TWITTERZE i INSTAGRAMIE.