ZYGMUNT HAUPT POWRACA

Zygmunt Haupt © z archiwum Arthura Haupta

Rozpoczynamy 2. Festiwal im. Zygmunta Haupta. Cieszymy się, że wypowiedziane rok temu przez Andrzeja Stasiuka słowa „czas, by Haupt powrócił” znalazły swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości i możemy zaprosić czytelników na cztery dni wypełnione literackimi, ale nie tylko, wydarzeniami.

Oficjalne otwarcie Festiwalu nastąpi podczas konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli organizatorów reprezentowanych przez Joannę Kalisz-Dziki — pełniącą obowiązki Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela oraz: Łukasza Bałajewicza — zastępcę Burmistrza Gorlic, Janusza Ziębę — Dyrektora Gorlickiego Centrum Kultury oraz prof. Aleksandra Madydę — znawcę twórczości Zygmunta Haupta. Spotkanie z przedstawicielami mediów rozpocznie się o godz. 13.00 w Urzędzie Miejskim w Gorlicach.

O godz. 16.30 spotykamy się w gmachu głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej na pierwszym z cyklu wydarzeń poświęconych patronowi Festiwalu. W spotkaniu „Zygmunt Haupt. Autor XX wieku” wezmą udział prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski i dr Paweł Panas, z którymi Darek Foks będzie rozmawiać m.in. na temat miejsca, jakie pisarstwo Haupta zajmuje w literaturze XX wieku. Dyskusji będzie towarzyszyć pokaz fotografii z archiwum rodzinnego pisarza oraz prezentacja drugiego wydania Baskijskiego diabła, przygotowanego przez prof. Madydę i Wydawnictwo Czarne.

Z kolei cykl spotkań autorskich rozpoczniemy od wydarzenia „Nowa, lepsza Polska”, podczas którego Monika Stopczyk zapyta Piotra Nesterowicza o jego najnowszą książkę reporterską Każdy został człowiekiem. Rozmowa rozpocznie się o godz. 18.15, również w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Z kolei na wczesny wieczór proponujemy porcję poezji. „Bardziej niż serio” to tytuł wydarzenia z udziałem Adama Wiedemanna — poety, prozaika, krytyka muzycznego i tłumacza. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.30. Punktem wyjścia do rozmowy prowadzonej przez Darka Foksa będzie Metro na Żerań, czyli ostatni zbiór poetycki Wiedemanna.

Pierwszy dzień Festiwalu zakończymy akcentem muzycznym. O godz. 21.00 zachęcamy do odwiedzenia Dark Pubu i zrelaksowania się przy dźwiękach Gypsy and the Acid Queen, czyli Kuby Jaworskiego. Krakowski muzyk wykona utwory, które trafiły na jego debiutancki, długogrający krążek.

Program Festiwalu jest dostępny do pobrania TUTAJ, a szczegółowy opis wydarzeń znajduje się w zakładce PROGRAM.

Festiwal odbywa się w dniach 23–26 września 2016 r. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, TWITTERZE i INSTAGRAMIE.