TRZY RÓŻNE SPOJRZENIA

KRZYSZTOF ŚRODA - Las nie uprzedza © www.czarne.com.pl

Przedstawiamy kolejnych autorów, którzy między 23 a 26 września odwiedzą Gorlice. Tym razem zapraszamy na wydarzenia z udziałem Magdaleny Kicińskiej, Piotra Nesterowicza i Krzysztofa Środy.

Przyczynkiem do ponownego spotkania z Krzysztofem Środą (pisarz gościł podczas pierwszej edycji Festiwalu) jest wydana w sierpniu tego roku książka Las nie uprzedza. Kolejna pozycja w dorobku autora ma charakter eseju wzbogaconego o zapiski z podróży do Maroka oraz rozmowy z napotkanym w Warszawie czeczeńskim uchodźcą.

Jak podsumowuje Dariusz Nowacki: „Środę najbardziej pociąga nieprzejrzystość świata. Można odnieść wrażenie, że poznawczy impas na swój sposób chyba go raduje, a nawet jeśli tak nie jest, ów impas jest motorem napędzającym tę eseistykę”. Spotkanie „Krótka książka o czymś zupełnie innym” poprowadzi Michał Olszewski.

W programie Festiwalu nie zabrakło również wydarzeń poświęconych reportażowi. Pierwszym z autorów reprezentującym ten gatunek jest Piotr Nesterowicz, którego książka Każdy został człowiekiem będzie stanowić główny temat spotkania „Nowa, lepsza Polska”. O tym, co kształtowało świadomość pokolenia dorastającego tuż po wojnie, o marzeniach młodzieży wiejskiej o „lepszym świecie”, nierzadko poddawanych bolesnej weryfikacji, porozmawia z autorem Monika Stopczyk.

Z kolei gościem Moniki Rogowskiej-Stangret będzie Magdalena Kicińska, która główną bohaterką książki Pani Stefa uczyniła Stefanię Wilczyńską prowadzącą wraz z Januszem Korczakiem Dom Sierot dla żydowskich dzieci. Autorka przybliża czytelnikom osobę Pani Stefy, która dotąd pozostawała w cieniu Starego Doktora, mimo że przez całe swoje życie w pełni oddawała się pracy na rzecz dzieci i prowadzeniu sierocińca. Magdalena Kicińska ukazuje nam portret kobiety odważnej, zaangażowanej w sprawy najmłodszych i będącej ich wsparciem aż po ostatnie chwile życia.

Program Festiwalu jest dostępny do pobrania TUTAJ, a szczegółowy opis wydarzeń znajduje się w zakładce PROGRAM.

Festiwal odbędzie się w dniach 23–26 września 2016 r. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, TWITTERZE i INSTAGRAMIE.