WOKÓŁ TWÓRCZOŚCI ZYGMUNTA HAUPTA

© Festiwal im. Zygmunta Haupta, fot. Joanna Kurdziel Morytko

Podobnie jak w ubiegłym roku w programie Festiwalu im. Zygmunta Haupta nie zabraknie spotkań tematycznych poświęconych osobie i twórczości patrona. Zapraszamy na cykl wydarzeń z udziałem badaczy i zaproszonych gości.

„Zygmunt Haupt. Autor XX wieku”, czyli inauguracja Festiwalu i jednocześnie pierwsze z wydarzeń związanych z pisarstwem autora „Baskijskiego diabła”. Prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski i dr Paweł Panas podejmą temat miejsca, jakie w polskiej literaturze minionego stulecia zajmuje twórczość Zygmunta Haupta. W rozmowie prowadzonej przez Darka Foksa goście skupią się także na dyskursach politycznych, społecznych i historycznych, jakie można dostrzec w prozie patrona Festiwalu.

Piątkowej rozmowie będzie towarzyszyć prezentacja fotografii pochodzących z archiwum Arthura Haupta, syna pisarza, który gościł w Gorlicach podczas pierwszej edycji Festiwalu. Odwiedzający Miejską Bibliotekę Publiczną będą mogli oglądać ekspozycję przez cały czas trwania literackiego święta.

Pokłosiem ubiegłorocznej odsłony Festiwalu jest nowe wydanie „Baskijskiego diabła”, które w maju tego roku ukazało się nakładem Wydawnictwa Czarne i zostało opracowane przez prof. Aleksandra Madydę. Jest to także odpowiedź na duże zainteresowanie czytelników dotąd trudno dostępnymi i nie wznawianymi publikacjami pisarza. Zbiór opowiadań, reportaży i szkiców zostanie zaprezentowany gościom podczas piątkowego wydarzenia.

Punktem wyjścia do rozmowy podczas drugiego ze spotkań — „Zygmunt Haupt. Raj utracony” — będzie język Zygmunta Haupta, który, cytując Andrzeja Stasiuka, „nie ma sobie równego w polskiej literaturze XX wieku”. Prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski i dr Paweł Panas tym razem swoją uwagę poświęcą m.in. dającemu niezwykłe efekty zderzeniu języka poezji i prozy oraz ich potencjalnemu wpływowi na polszczyznę po 1989 roku.

Trzecim spotkaniem będzie „Zygmunt Haupt. Archiwum pisarza” — wydarzenie z udziałem Barbary Krupy, Kuratorki Kolekcji Słowiańskiej i Wschodnioeuropejskiej na Uniwersytecie Stanforda, mającej pod swoją opieką amerykańskie archiwum autora „Pierścienia z papieru”. Prezentacji zbiorów będzie towarzyszyć rozmowa, w której, poza Barbarą Krupą, wezmą udział prof. Aleksander Madyda i dr Paweł Panas.

W przyszłym tygodniu napiszemy szerzej o ostatnim spotkaniu w cyklu tematycznym: „Zygmunt Haupt. Recepcja”.

Program Festiwalu jest dostępny do pobrania TUTAJ, a szczegółowy opis wydarzeń znajduje się w zakładce PROGRAM.

Festiwal odbędzie się w dniach 23–26 września 2016 r. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, TWITTERZE i INSTAGRAMIE.