Z PRZEKŁADEM W ROLI GŁÓWNEJ

ZOFIA ZALESKA - Przejęzyczenie © www.czarne.com.pl

Na mapie festiwalowych wydarzeń nie mogło zabraknąć również spotkań poświęconych przekładowi literackiemu. Przedstawiamy gości, z którymi będziemy poruszać kwestie związane z tłumaczeniami twórczości Zygmunta Haupta oraz współczesnych pisarzy i poetów.

Darek Foks na spotkanie zaprosił Zofię Zaleską, autorkę rozmów z tłumaczami literatury, które trafiły do wydanej jesienią ubiegłego roku książki Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie. O specyfice swojej pracy, związanych z nią wyzwaniach i trudnościach opowiadają m.in. Ryszard Engelking, Jerzy Jarniewicz, Piotr Sommer i Anna Wasilewska. „Ogromną przyjemność daje czytanie wypowiedzi ludzi mających coś do powiedzenia. (…) Z rozmów (…) można się uczyć nie tylko języka i literatury, ale też myślenia i życia” — podsumowuje Olga Wiechnik.

„Z biegiem rzeki” to tytuł spotkania z udziałem Esther Kinsky — poetki, pisarki i tłumaczki. Autorka, mająca w dorobku przekłady dzieł m.in. Mirona Białoszewskiego, Hanny Krall, Ryszarda Krynickiego czy Olgi Tokarczuk, tym razem opowie o wydanej w 2014 roku powieści. Am Fluß to proza poetycka, której oś wyznaczają spostrzeżenia, przemyślenia, obserwacje autorki będące owocem wędrówek nad brytyjską rzeką Lea. Jagoda Engelbrecht zwraca uwagę na to, jak Kinsky „unika dialogów i wkłada całą siłę, precyzję i ciepło swej prozy w opisy znalezisk. Rytm jej książki wyznacza tempo opowieści i wspomnień o innych rzekach i innych zakamarkach — nad Wisłą, nad Odrą, nad Renem, w Kanadzie, na Węgrzech”. Czytelnicy na kartach powieści znajdą zapis poszukiwań sensu i znaczenia tego, co dotąd nieodkryte, który tłumaczka konstruuje za sprawą mistrzowskiego języka.

To jednak nie jedyna sposobność do spotkania z Esther Kinsky. Jako autorka przekładu twórczości Zygmunta Haupta na język niemiecki weźmie udział w wydarzeniu „Zygmunt Haupt. Recepcja” poświęconemu odbiorowi pisarstwa patrona Festiwalu w Niemczech. W dyskusji prowadzonej przez dr. hab. Andrzeja Niewiadomskiego będzie uczestniczyć także Katharina Raabe, redaktorka i wydawczyni twórców, takich jak: Jurij Andruchowycz, Andrzej Stasiuk, Wojciech Kuczok czy Serhij Żadan. Wydarzenie zamknie cykl poświęcony twórczości Zygmunta Haupta.

Program Festiwalu jest dostępny do pobrania TUTAJ, a szczegółowy opis wydarzeń znajduje się w zakładce PROGRAM.

Festiwal odbędzie się w dniach 23–26 września 2016 r. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, TWITTERZE i INSTAGRAMIE.