LITERACKI PLAN NA SOBOTĘ

MAROŠ KRAJŇAK - Carpathia © www.ksiazkoweklimaty.pl

Festiwalową sobotę i niedzielę spędzimy ponownie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela, gdzie od godzin wczesnopopołudniowych aż po wieczorne będzie gościć literatura i związani z nią znakomici goście.

Cykl weekendowych wydarzeń otworzymy o godz. 14.30 wraz z Andrzejem Stasiukiem, który na Festiwal przybył niemal prosto z podróży po Azji. Bartłomiej Kiełtyka, prowadzący spotkanie „Patrząc, milcząc, czekając”, porozmawia z autorem o wydanym rok temu zbiorze miniatur Kucając oraz o mającej lada dzień premierę książce Osiołkiem. Nie zabraknie też zapewne opowieści z ostatniej podróży pisarza.

Kolejnym gościem, który zajmie miejsce na festiwalowej kanapie będzie Urszula Honek — poetka pochodząca z Racławic położonych nieopodal Gorlic. Głównym tematem rozmowy Darka Foksa z autorką będzie wydany nakładem WBPiCAK tom poetycki Sporysz. To debiutancka książka poetki, którą wielu krytyków i czytelników zalicza do grona ciekawszych głosów, jakie wybrzmiewają w ostatnich kilku latach z kobiecej poezji. Na spotkanie „Idę do ciebie, patrz” zapraszamy o godz. 16.00.

Podczas kolejnego wydarzenia ponownie uwagę poświęcimy patronowi Festiwalu. O godz. 17.15 rozpocznie się dyskusja „Zygmunt Haupt. Raj Utracony”, podczas której prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski i dr Paweł Panas będą rozprawiać m.in. na temat wyjątkowego języka Zygmunta Haupta i jego potencjalnym wpływie na polszczyznę po 1989 roku.

Przedostatnia pozycja w sobotnim programie to spotkanie „Trylogia łemkowska”, z pierwszym z zagranicznych gości — słowackim pisarzem Marošem Krajňakiem. Z autorem powieści Carpathia, Entropia i Informacja będzie rozmawiać Kamila Margielska reprezentująca partnera tegorocznej edycji Festiwalu — Wydawnictwo Książkowe Klimaty. Rozpoczynamy o godz. 18.45.

Dzień zakończymy o godz. 20.00 spotkaniem „Wieża Babel”. Gościem Darka Foksa będzie Zofia Zaleska, która w książce Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie zebrała wywiady ze znakomitymi tłumaczami literatury. Jerzy Jarniewicz, Małgorzata Łukasiewicz, Piotr Sommer, Anna Wasilewska to tylko kilka nazwisk z obszernej listy autorów przekładu, z którymi rozmowy (nie tylko o literaturze i pracy tłumacza) trafiły na karty Przejęzyczenia.

Program Festiwalu jest dostępny do pobrania TUTAJ, a szczegółowy opis wydarzeń znajduje się w zakładce PROGRAM.

Festiwal odbywa się w dniach 23–26 września 2016 r. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, TWITTERZE i INSTAGRAMIE.