DOBRE ZAKOŃCZENIE
Ostatniego dnia Festiwalu im. Zygmunta Haupta przenosimy się w gościnne przestrzenie Gorlickiego Centrum Kultury — jednego z tegorocznych partnerów Festiwalu.
Na czytelników czeka dziś różnorodny program, w którym znalazły się spotkania autorskie i tematyczne, ale także wydarzenie filmowo-muzyczne.
O godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie „Z biegiem rzeki”, podczas którego Darek Foks porozmawia z Esther Kinsky — pochodzącą z Niemiec prozaiczką, poetką i tłumaczką. W 2014 roku lista wydanych przez autorkę książek powiększyła się o powieść Am Fluß. Kinsky oddaje w ręce czytelników niezwykłą prozę poetycką, w której opisuje swoje wędrówki nad rzeką Lea. To skonstruowany za pomocą mistrzowskiego języka zapis poszukiwań sensu i znaczenia tego, co dotąd nieodkryte.
„Dajmy teraz przemówić Stefanii” to okazja do spotkania z Magdaleną Kicińską, która swoją ostatnią książkę Pani Stefa poświęciła Stefanii Wilczyńskiej, prowadzącej wraz z Januszem Korczakiem Dom Sierot dla żydowskich dzieci. W reportażu autorka oddaje należną uwagę — dotąd pozostającej w cieniu Starego Doktora — Wilczyńskiej, kobiecie pełnej niezwykłej odwagi i zaangażowania w sprawy dzieci. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.15, a poprowadzi je Monika Rogowska-Stangret.
Blok wydarzeń poświęcony osobie i twórczości patrona zakończy dyskusja „Zygmunt Haupt. Recepcja”, w której udział wezmą Esther Kinsky — tłumaczka tekstów Haupta na język niemiecki, Katharina Raabe — wydawczyni i redaktorka oraz dr hab. Andrzej Niewiadomski. Podczas spotkania padną pytania m.in. o odbiór tekstów Zygmunta Haupta przez zagranicznych czytelników oraz trudny proces przekładu utworów autora na język niemiecki. Na to wydarzenie zapraszamy o godz. 18.30.
Wieczorem festiwalowa publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w interesującym projekcie filmowo-muzyczno-literackim. Na scenie Gorlickiego Centrum Kultury pojawią się Andrzej Stasiuk, interpretujący prozę Zygmunta Haupta, oraz akompaniujący mu na gitarze Piotr Bukowski. Występ obu Panów to element całości, którą dopełnia projekcja filmu Tutaj autorstwa Kamila Gubały, Jakuba Ziołka i wspomnianego wyżej Piotra Bukowskiego. Tutaj to rodzaj eksperymentu, który mając formę otwartą, cały czas jest rozbudowywany o nowe partie obrazu, tekstu i dźwięku.
Program Festiwalu jest dostępny do pobrania TUTAJ, a szczegółowy opis wydarzeń znajduje się w zakładce PROGRAM.
Festiwal odbywa się w dniach 23-26 września 2016 r. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, TWITTERZE i INSTAGRAMIE.
ZNAJDŹ NAS