POETYCKIE GŁOSY
Zapowiadamy kolejne pozycje, które się znalazły w tegorocznym programie Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Tym razem to propozycja dla miłośników poezji i rozmowy z trojgiem autorów, które poprowadzi Darek Foks.
„Bardziej niż serio” to tytuł spotkania z Adamem Wiedemannem, twórcą niezwykle wszechstronnym i wartym uwagi, jednak nie tylko ze względu na różnorodność form i gatunków, jakie się znalazły w jego dorobku. To poeta, którego za sprawą języka trudno pomylić z kimś innym. Zbigniew Machej, opisując Metro na Żerań, ostatni zbiór laureata m.in. Nagrody Literackiej Gdynia, powiedział: „Wielki finał naszej ostatniej poetyckiej współczesności, zamknięcie epoki rozpoczętej w okolicach Okrągłego Stołu przez Życie na Korei”.
Punktem wyjścia do rozmowy z Urszulą Honek będzie debiutancki tom poetki Sporysz. Laureatka Grand Prix Konkursu Poetyckiego im. R.M. Rilkego „mglistą atmosferę zdołała — jak twierdzi Paweł Kozioł — zbudować z rekwizytów mocnych jak ostrze rzeźnickiego noża”. Z kolei Jakub Skurtys, m.in. ze względu na ton głosu, określa tę poezję jako „pohonetowską”. Niewątpliwie jest to jeden z tych kobiecych głosów, w które powinno się uważnie wsłuchać. Warto również wspomnieć, że Urszula Honek to kolejny — po Waldemarze Bawołku (gość ubiegłorocznej edycji) — festiwalowy autor pochodzący z okolic Gorlic.
Niska rozdzielczość to zbiór premierowych tekstów Klary Nowakowskiej, które wrocławska poetka pisała na przestrzeni dziesięciu lat (2002–2012). Laureatka nagrody „Gazety Wyborczej” WARTO, tworząc, upodobała sobie operowanie konkretem i kondensację treści. „Jej minimalizm nie jest lingwistycznym zabiegiem czy świadectwem ustępstwa wobec świata — to gest sprzeciwu wobec nadmiaru, to uparta chęć zamknięcia się w czterech ścianach wiersza i skonfrontowania się z rzeczywistością” — podsumowuje ostatni tom poetki Bartosz Sadulski. Okazją do bliższego poznania autorki i jej utworów będzie spotkanie „Gęstość obrazu”.
Program Festiwalu jest dostępny do pobrania TUTAJ, a szczegółowy opis wydarzeń znajduje się w zakładce PROGRAM.
Festiwal odbędzie się w dniach 23–26 września 2016 r. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, TWITTERZE i INSTAGRAMIE.
ZNAJDŹ NAS