ŚWIĘTO LITERATURY PO RAZ DRUGI W GORLICACH
Już jutro w Gorlicach rozpocznie się druga odsłona Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Po niewątpliwym sukcesie ubiegłorocznej edycji w Beskidzie Niskiem ponownie pojawią się znawcy twórczości patrona, czołowi polscy pisarze, poeci i reporterzy oraz goście z zagranicy.
Dla czytelników przygotowano czterodniowy program, w którym znalazły się panele tematyczne poświęcone dorobkowi literackiemu Zygmunta Haupta, szereg spotkań z debiutantami, uznanymi już autorami, tłumaczami oraz gośćmi z zagranicy. Nie zabraknie też wydarzeń muzycznych i filmowych.
W maju za sprawą Wydawnictwa Czarne do rąk czytelników trafiło nowe wydanie Baskijskiego diabła w opracowaniu krytycznym prof. Aleksandra Madydy. Premiera książki będzie stanowić punkt wyjścia do cyklu spotkań, podczas których badacze i znawcy twórczości Zygmunta Haupta będą poruszać kwestie, takie jak: wpływ pisarstwa patrona na współczesną literaturę i polszczyznę oraz odbiór jego dzieł poza granicami kraju. Wśród zaproszonych gości Esther Kinsky, Barbara Krupa, prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski, dr Paweł Panas i Katharina Raabe.
W ciągu czterech festiwalowych dni w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Gorlickim Centrum Kultury odbędą się spotkania poświęcone polskim i zagranicznym twórcom oraz ich książkom. Publiczność będzie miała okazję bliżej poznać niemiecką pisarkę, poetkę i tłumaczkę Esther Kinsky oraz pochodzącego ze Słowacji autora trylogii łemkowskiej Maroša Krajňaka.
Miłośników poezji zapraszamy na wydarzenia z udziałem Klary Nowakowskiej i Adama Wiedemanna, prezentujących wiersze ze swoich ostatnich poetyckich zbiorów oraz debiutującej tomem Sporysz Urszuli Honek. Do Gorlic z nową książką Las nie uprzedza przyjedzie także Krzysztof Środa, którego festiwalowa publiczność miała okazję poznać w ubiegłym roku.
Podczas Festiwalu sięgniemy także po reportaż. Po pierwsze dzięki Magdalenie Kicińskiej, która w swoim debiucie książkowym Pani Stefa wydobyła z niepamięci obraz Stefy Wilczyńskiej, wieloletniej współpracownicy Janusza Korczaka, przez długi czas, zupełnie niesłusznie, pozostającej w cieniu Starego Doktora. Po drugie poprzez najnowszą publikację Piotra Nesterowicza Każdy został człowiekiem, w której autor opisał doświadczenia młodych ludzi urodzonych na wsi w latach 50. XX wieku i ich fascynację nową Polską. Interesująco zapowiada się również spotkanie „Wieża Babel” poświęcone książce Zofii Zaleskiej Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie, w której autorka zebrała rozmowy z czołówką polskich tłumaczy literatury.
O swoich ostatnich publikacjach opowiedzą także prozaicy. Andrzej Muszyński o Podkrzywdziu, a Michał Cichy o Zawsze jest dzisiaj. Na festiwalowej scenie pojawi się także Andrzej Stasiuk, z którym okazją do rozmowy będzie wydany w ubiegłym roku zbiór miniatur Kucając oraz mająca lada dzień premierę książka Osiołkiem.
Dopełnieniem atrakcyjnego literackiego programu będzie koncert krakowskiego muzyka Kuby Jaworskiego, występującego pod pseudonimem Gypsy and the Acid Queen, oraz projekcja obrazu Tutaj, będącego filmowym eksperymentem autorstwa Kamila Gubały, Piotra Bukowskiego i Jakuba Ziołka. Podczas drugiego z wydarzeń wybrzmi także proza Zygmunta Haupta w interpretacji Andrzeja Stasiuka.
Program Festiwalu jest dostępny do pobrania TUTAJ, a szczegółowy opis wydarzeń znajduje się w zakładce PROGRAM.
Festiwal odbędzie się w dniach 23–26 września 2016 r. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz profilu na FACEBOOKU, TWITTERZE i INSTAGRAMIE.
ZNAJDŹ NAS