Z BIEGIEM RZEKI – ESTHER KINSKY

ESTHER KINSKY - Am Fluß © www.matthes-seitz-berlin.de

Bohaterką spotkania będzie niemiecka poetka, prozaiczka i tłumaczka, Esther Kinsky.

Ta piękna poetycka proza opowiada o wędrówkach autorki nad brytyjską rzeką Lea w poszukiwaniu tajemnic natury, niezauważanych okruchów zdarzeń. Jej literackie ja szuka sensu i znaczenia tego, co ukryte lub niezauważone i nadanie mu własnego życia, tak jak fotografia zachowuje pamięć o kimś lub o czymś. Kinsky operuje arcybogatym językiem, unika dialogów i wkłada całą siłę, precyzję i ciepło swej prozy w opisy „znalezisk“. Rytm jej książki wyznacza tempo opowieści i wspomnień o innych rzekach i innych zakamarkach – nad Wisłą, nad Odrą, nad Renem, w Kanadzie, na Węgrzech. (Jagoda Engelbrecht o powieści „Am Fluß”)

Europa Wschodnia była zawsze obecna w naszym domu. Ojciec pochodził z Galicji Wschodniej, matka miała wielką słabość do języka i literatury rosyjskiej. Odkąd pamiętam chciałam zostać tłumaczką literatury. Kiedyś, jeszcze w szkole, wpadła mi w ręce książka Brunona Schulza „Sklepy cynamonowe“. Przeczytałam ją jednym tchem i odtąd istniał dla mnie tylko taki świat. (Esther Kinsky)

ESTHER KINSKY | Pisarka, poetka, tłumaczka – m.in. Zygmunta Haupta na język niemiecki. Od lat 90. należy do ścisłego grona najlepszych tłumaczy literatury polskiej. Urodzona w pobliżu Bonn, mieszka dziś w węgierskiej Battonyi i w Berlinie. W swoim dorobku translatorskim ma dzieła Mirona Białoszewskiego, Zygmunta Haupta, Ryszarda Krynickiego, Hanny Krall, Olgi Tokarczuk, Anki Grupińskiej, Magdaleny Tulli, Joanny Bator. Uhonorowana w tej dziedzinie m.in. Nagrodą Brücke Berlin 2002 (z Olgą Tokarczuk), Nagrodą Paula Celana (2009), Nagrodą Karla Dedeciusa (2011). Tłumaczy także z języka angielskiego i rosyjskiego; włada siedmioma językami. Jako poetka i powieściopisarka opublikowała w ostatnich latach: zbiór wierszy i fotografii „Naturschutzgebiet” (2013) oraz powieści „Banatsko” (2011) i „Am Fluss” (2014) – obie nominowane do nagrody Deutscher Buchpreis.

www.dw.com
www.goethe.de

ESTHER KINSKY - Am Fluß © www.matthes-seitz-berlin.de