MBP POLECA – „SZKICE GORLICKIE”

Kazimierz Gnat - Szkice gorlickie, © projekt okładki - Zdzisław i Eryk Tohl

Wśród książek bieżącego miesiąca Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach poleca „Szkice gorlickie” Kazimierza Gnata – wyjątkowej postaci w miejskim pejzażu, który swoją wiedzą i umiejętnościami wybił się na ogólnopolski rynek naukowy.

Był wybitnym konstruktorem, projektantem i mechanikiem. Autorem siedmiu opatentowanych wynalazków oraz opracowań specjalistycznych. Publikował także w prasie fachowej. Jednak nie tylko praca naukowa była jego pasją. Kazimierz Gnat był wielkim miłośnikiem sportu (ukończył kurs szybowcowy i spadochronowy), kochał góry (był instruktorem taternictwa, wspinał się w m.in. Tatrach, Alpach, Górach Riła).

Gdy podupadł na zdrowiu i nie mógł już tak aktywnie spędzać wolnego czasu, zajął się pisaniem. I szło mu całkiem nieźle, zważywszy, że nie był humanistą, a typowym umysłem ścisłym. Opisywał różne okresy z dziejów Gorlic, osiągnięcia kulturalne rodzinnego miasta, swoje doświadczenia z pracy zawodowej, a także historie z wysokogórskich wycieczek. Właśnie te przeżycia składają się na Szkice gorlickie, które powstały z miłości do Gorlic, ludzi tu mieszkających, do natury będącej dla niego odskocznią od codzienności i postępu technologicznego, któremu niejednokrotnie się dziwił: „Coraz więcej mamy techniki, uniformizacji działania, typowych procedur i standardowych wyrobów fabrycznych, a coraz mniej natury, twórczej fantazji i wytworów indywidualnego dzieła człowieczego. Zamiast szerokiej i urozmaiconej gamy zapachów swojszczyzny mamy dezodoranty i odór spalin. Nic za darmo, zawsze coś za coś. Tęskno, ale trudno, bo na tym właśnie polega odwieczny postęp ludzkości”. Miał rację?

Szkice gorlickie / Kazimierz Gnat; oprac. Marian Stępień; projekt okładki Zdzisław i Eryk Tohl. — Gorlice : Flexergis, 2015.

źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Golicach, © Judyta Rosin