GORLICE | GMINA, ZIEMIA GORLICKA

Beskid Niski © fot. Jacek Kosiba

Gmina Gorlice położona jest w płd-wsch części woj. małopolskiego, na pograniczu Pogórza Karpackiego i Beskidu Niskiego, wzdłuż rzeki Ropy.

Gminę tworzy dziesięć wiosek. Każda z nich ma swoją historię, zabytki – świeckie i sakralne – uroki przyrody i krajobrazu, tradycje, miejsca kultu, które warto odwiedzić, zobaczyć i zapamiętać. Wyruszać do nich można z Gorlic – samochodem, rowerem lub pieszo. Kierunek wędrówki jest dowolny, bo większość z tych wiosek przylega bezpośrednio do miasta.

KRAJOBRAZ jest tutaj zróżnicowany, malowniczy i atrakcyjny dla turysty: górzysto-lesiste południe wokół Bielanki i pagórkowata część pozostała, oddzielona doliną rzeki Ropy. W gminie Gorlice odnajdziemy wszystko to, co jest charakterystyczne w krajobrazie, klimacie, architekturze, etnografii i tradycji całego regionu gorlickiego, zwanego Ziemią Gorlicką.

Beskid Niski © fot. Jacek KosibaSpecyfiką gminy Gorlice, podobnie jak regionu, jest DWUKULTUROWOŚĆ. W paśmie podgórskim wsie nad Ropą od wieków zamieszkiwali Pogórzanie. Do dnia dzisiejszego pielęgnuje się pogórzańskie tradycje w Bystrej, Dominikowicach, Kobylance, Klęczanach, Kwiatonowicach, Ropicy Polskiej, Stróżówce, Szymbarku i Zagórzanach. Natomiast wieś Bielanka, położona już w zachodnim skrawku Beskidu Niskiego, to stara wieś łemkowska, wręcz brama Łemkowszczyzny, krainy Łemków – grupy odrębnej etnicznie i wyznaniowo od pogórzańskich Polaków.

Gminę wyróżnia również bogata HISTORIA – wraz z najsłynniejszym wydarzeniem, Bitwą pod Gorlicami (1915), w wyniku której został przerwany front rosyjski oraz ukształtowała się powojenna geopolityka.

Beskid Niski © fot. Jacek KosibaTURYŚCI znajdą tutaj ciszę, czyste powietrze, malownicze krajobrazy, gościnnych mieszkańców i szereg gospodarstw agroturystycznych z tradycyjną kuchnią, opartą na ekologicznej żywności. Wśród atrakcji turystycznych wymienić należy: kasztel w Szymbarku, sanktuarium w Kobylance, cerkwie w Bielance i Owczarach, drewniany kościół w Binarowej, ośrodek koronkarstwa i starą synagogę w Bobowej, łemkowską wieś Bartna, gotycki kościół w Sękowej, malowniczy zalew na rzece Ropie w Klimkówce, uzdrowiska Wapienne i Wysowa, rezerwat przyrody na Jeleniej Górze, trasę Winnego Szlaku Rowerowego oraz ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną Szlakiem Architektury Drewnianej. Wycieczkę do pobliskiej Słowacji umożliwią dogodne drogi.

Gmina Gorlice była partnerem projektu utworzenia Karpacko-Galicyjskiego Szlaku Naftowego, mającego na celu ocalenie od zapomnienia przeszłości światowej kolebki przemysłu naftowego na Ziemi Gorlickiej. Na terenie gminy działa Ośrodek Kultury, który organizuje imprezy folklorystyczne, odpowiadające tradycyjnemu kalendarzowi obrzędowemu.

Beskid Niski © fot. Jacek Kosiba Beskid Niski © fot. Jacek Kosiba Beskid Niski © fot. Jacek Kosiba

Beskid Niski © fot. Jacek Kosibaźródło:
www.gmina.gorlice.pl