PERYPATETYKA – MICHAŁ CICHY

MICHAŁ CICHY - Zawsze jest dzisiaj © www.czarne.com.pl

„Zawsze jest dzisiaj”: Pijacy i Cyganki, sprzedawczynie i milicjanci, kelnerki i nastolatki. Ulice i zaułki, opadające liście i skrzypiący śnieg. Komary, psy i muszki owocówki. Puszki, reklamówki i ciastka. Kalejdoskop warszawskiej codzienności, opisany uważnie i czule, swojsko, niemal na wyciągnięcie ręki. Spacer z Michałem Cichym to niespieszna kontemplacja tu i teraz. Medytacyjna wędrówka bez przystanku i bez końca.

W Warszawie śpieszą się wszyscy oprócz Michała Cichego. Kiedy ponad centrum przelatują chmury boleśnie drapane przez nowo powstające wieżowce, on pochyla się nad krawężnikami, kontemplując ostańce ręcznej kamieniarskiej roboty między wszechobecną kostką bauma. Żywe wrony, martwe tory tramwajowe, ogłoszenia na przystankach, starzy pijacy na ławkach i młode Ukrainki na straganach – oto odmalowany z czułością alternatywny portret prężnej stolicy europejskiej metropolii. (Paweł Dunin-Wąsowicz)

Zawieszone sądy – estetyczne, ale i etyczne, bo Cichy nie ocenia ani ludzi, ani pogody – połączone z całkowitą swobodą poruszania się po własnej, oswojonej, a zarazem pełnej niepozornych i radosnych niespodzianek przestrzeni, tworzą absolutną sferę wolności. Rzecz w literaturze rzadka – podmiot jest szczęśliwy. (Zofia Król)

Cichy wydobywa, wypreparowuje miasto ze wszystkich spraw, które się w nim toczą, nawet z czasu. Wszystko trwa zamknięte w znanym cyklu pór roku. Chociaż nawet w tym zatrzymanym kadrze istnieje przeszłość, choćby krawężnik z czasu getta. Ten eksperyment, który przeprowadza na sobie i na czytelniku Cichy, jest odkrywczy. Bo zamiast tradycyjnej opowieści o mieście dostajemy przykuwającą „relację na żywo ze spadania liści”. (Justyna Sobolewska)

MICHAŁ CICHY | Urodził się w Warszawie. Pracował w „Gazecie Wyborczej”, był sekretarzem jury Nagrody Literackiej Nike i przeprowadzał wywiady z polskimi świadkami Zagłady dla Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Za pierwszą książkę „Zawsze jest dzisiaj” (Wydawnictwo Czarne, 2014) został nominowany do Nagrody Conrada i otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii prozy.

www.czarne.com.pl

MICHAŁ CICHY - Zawsze jest dzisiaj © www.czarne.com.pl