NIGDZIE, CZYLI ZAWSZE – ANDRZEJ MUSZYŃSKI

ANDRZEJ MUSZYŃSKI - Podkrzywdzie © www.wydawnictwoliterackie.pl

Mała stara wieś, pośrodku wielkiego „nigdzie”. Tu życie płynie swoim rytmem. Pradawnym zwyczajom akompaniują niewyraźne echa dalekiego świata, docierające zza Zamczyska, rzeki Białej i Pustyni Błędowskiej. W jednej z chałup, na rozrogu porośniętym lipami, mieszkają dziadek i babka. Gospodyni sprawia wrażenie nieobecnej, chłop z każdym dniem wydaje się starszy — coraz częściej zaczyna szeptać do siebie niezrozumiałe, na wpół urwane zdania. Błądzi pustym wzrokiem i miewa napady obłędu. Gdzieś znika. Niekiedy na długie godziny. We wsi mówi się, że chodzi na Podkrzywdzie. Wraz z nimi mieszka wnuk. Obserwuje codzienne rytuały, poznaje sekrety i fascynujące opowieści mieszkańców. Szybko orientuje się, że również jego rodzina ma swoją wielką tajemnicę. Kim lub czym jest nieokreślone „ono”, którego imię na wpół świadomie przywołuje dziadek? Z opowieści chłopca, snutej w połowie mieszkańców, a w połowie jego słowami, z zasłyszanych i dojrzanych elementów wyłania się świat, w którym to, co przyziemne i realistyczne, łączy się z symbolicznym i niedookreślonym. Świat, którego oddanie wymaga osobnego języka. Świat, w którym to, co tamtejsze, okazuje się uniwersalne i aktualne.

„Podkrzywdzie” to pachnąca lasem, paląca w gardło bimbrem i jęcząca głosem zarzynanych kaczek. Hipnotyzująca, sensualna opowieść, w której można zanurzyć się wszystkimi zmysłami.

ANDRZEJ MUSZYŃSKI | Prawnik z wykształcenia, pisarz z wyboru. Pierwszy stypendysta Fundacji Herodot im. R. Kapuścińskiego i laureat konkursu na najlepsze opowiadanie na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania (Wrocław 2012). Nakładem Wydawnictwa Czarne ukazała się jego debiutancka książka „Południe” – zbiór reportaży z globalnego Południa nominowany do Nagrody im. B. Pawlak (2013) oraz prozatorska „Miedza” (2013) nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza. W 2015 roku nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się jego książka reportażowa o Birmie „Cyklon” nominowana do Nagrody im. B. Pawlak.  Za powieść „Podkrzywdzie” (Wydawnictwo Literackie) nominowany do Paszportów Polityki i Nagrody Literackiej Gdynia. Współpracownik miesięcznika „Znak”. Stypendysta Ministra Kultury oraz Miasta Krakowa. Mieszka na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

www.wydawnictwoliterackie.pl

ANDRZEJ MUSZYŃSKI - Podkrzywdzie © www.wydawnictwoliterackie.pl